fbpx
SKLEPLINGUACHESS

Jeżeli, podobnie jak większość rodziców uczniów szkoły podstawowej, zastanawiasz się, jak pomóc dziecku w nauce języka i kiedykolwiek zadałeś sobie któreś z tych pytań, przeczytaj nasz najnowszy wpis lub pobierz go w formie e-booka klikając poniższy link.

-> Kamila_Łobko – Co zrobić aby moje dziecko WRESZCIE nauczyło się języka

 

Odpowiedzi na 4 najczęstsze pytania rodziców – szkoła podstawowa.

Czy zastanawiałeś się, jak właściwie powinna wyglądać nauka Twojego dziecka? 

Tylko gramatyka czy tylko konwersacje?

Dlaczego nie chce się uczyć języka?

Dlaczego zapomina?

No i kiedy wreszcie zacznie mówić?

Dlaczego moje dziecko nie chce się uczyć angielskiego?

Nie ulega wątpliwości, że przyswajamy treści chętniej, jeżeli są dla nas interesujące i angażujące. W codziennych sytuacjach, nawet tak banalnych jak wybór spędzania wolnego czasu, stajemy przed tysiącami takich wyborów. Tak samo jak nas, dorosłych, dotyczy to również dzieci. Dlaczego dziecko, ucząc się angielskiego, nie odczuwa fascynacji oderwanym od rzeczywistości dialogiem pełnym “papierowych” postaci, podczas gdy z emocjami śledzi losy ulubionych bohaterów bajek czy internetowych idoli? Jak to się dzieje, że dziecko z miną męczennika opisuje po hiszpańsku drogę z fikcyjnego punktu A do fikcyjnego punktu B, podczas gdy na wakacjach aktywnie szuka ciekawych miejsc na mapie Barcelony? Dajmy zatem dziecku szansę, aby jego pasje połączyć z językiem! Realizowanie tych samych treści z wykorzystaniem materiałów dopasowanych indywidualnie do zainteresowań danego ucznia czy grupy uczniów będzie miało o wiele lepsze rezultaty.

Jak zmotywować dziecko do nauki języka?

Nierzadko dzieje się tak, że dzieci postrzegają naukę języka jako coś związanego ze szkołą i “zamkniętego” w jej murach. Tymczasem język powinien przenikać wszystko, co dziecko robi! Jeżeli uświadomimy dziecku, że zdobywane umiejętności nie będą służyły jedynie zaliczeniu sprawdzianu czy egzaminu, ale otworzą przed nim cały skarbiec treści, które bez znajomości języka nie będą dostępne, jak filmy na YouTube, ulubione gry czy podróże, nauka nabierze zupełnie innego wymiaru, a dziecko stanie się zaktywizowane, biorąc udział w budowaniu swoich umiejętności, a nie tylko biernym przyswajaniu wiedzy. 

Dlaczego moje dziecko nie mówi po angielsku?

Sprawności receptywne: słuchanie i czytanie poprzedzają produkcję językową, czyli pisanie i mówienie. Nie możemy oczywiście oczekiwać, że dziecko, ucząc się najpierw reagowania językowego, będzie od razu budowało złożone wypowiedzi. Wszystko odbywa się stopniowo, a sukces związany z tym, że dziecko zacznie wypowiadać się po angielsku w określonych sytuacjach, zależny jest od wielu czynników, a w szczególności, na ile dziecko jest zaangażowane w proces uczenia się i czy bierze aktywny udział w odkrywaniu języka oraz dostrzega korzyści płynące z tego, że coraz więcej rozumie i potrafi powiedzieć, a także czy poznawanie języka stanowi systematyczny i praktyczny trening poprzez powracanie do ćwiczonych aktywności, czy jedynie zaliczanie kolejnych etapów na kartach zeszytu ćwiczeń.

Moje dziecko miało już ten temat tyle razy! Dlaczego ciągle zapomina?

Niestety często możemy zauważyć, że kiedy dany temat w podręczniku jest zakończony, sprawdzian napisany, treści ulatują z głowy, a język zostaje “odłożony na półkę”. Wyobraźmy sobie jednak sytuację, w której treści są między sobą powiązane w taki sposób, aby powracać: ucząc się nowych struktur, dziecko odwołuje się do tych, które już zna, poszerzając je i rozbudowując, w taki sposób, że nauczanie zaczyna przypominać rozwijającą się spiralę. Taki sposób nauczania to nauczanie spiralne – przy okazji nowych tematów, warto powrócić do tego, co dziecko już zna, aby ukazać podobne treści w nowym kontekście, nowej konfiguracji. Dzięki temu dziecko zauważy, że nauka języka nie jest sekwencyjnym zaliczaniem kolejnych etapów, ale wszystko jest ze sobą połączone, tworzy całość.

Czy dziecko powinno pracować z książką, czy tylko mówić?

Podręcznik to częste rozwiązanie podczas nauczania języka, choć nie jest on oczywiście konieczny – treści programu nauczania mogą zostać zrealizowane przez lektora również w oparciu o autorskie materiały. Niezależnie od tego, czy dziecko pracuje z podręcznikiem, czy nie, należy pamiętać, by materiały były możliwie aktywujące i sprzyjające autonomii: uczeń powinien mieć możliwość odwołania się do własnych zainteresowań, czerpać radość i satysfakcję z odkrywania języka i całego świata, który właśnie się przed nim otwiera! Dlatego też kluczowymi zasadami są równowaga i indywidualizacja: każde dziecko jest zupełnie inne, więc i jego nauka będzie odbywała się w nieco inny sposób, z wykorzystaniem metod, które najlepiej służą danemu dziecku. 

Jeśli ten artykuł był dla Ciebie pomocny, ale chciałbyś zapytać o coś jeszcze, napisz do nas: linguachess@gmail.com

Udostępnij ten artykuł jeśli uważasz, że mógłby pomóc również Twojemu znajomemu!

 

Call Now Button

Pin It on Pinterest

Shares
Share This